Tlumacz symultaniczny litewski

Jestem tłumaczem, chodzę na dużo nowych płaszczyznach, zarówno tłumaczę symultanicznie, kiedy i osiągam się przekładem literackim. Najczęściej jednak moja produkcja to tłumaczenie tekstu, z zasady umów cywilno-prawnych lub innych urzędowych dokumentów. Wolę jednak tłumaczenia literackie, bo pozwalają mi one wiele radości.

Przygotowanie i koncentracja Gdy jestem zrobić tłumaczenie tekstu literackiego, przede każdym staram się zachować pełną koncentrację. Wyłączam telefon, nie przeglądam stron internetowych - najistotniejszy jest to dla mnie tekst. Ważny jest bowiem nie tylko dobry przekład, ale również zaangażowanie walorów literackich. To ważne zadanie, ale daje niesamowitą satysfakcję. Kiedy pokazuje się, że moje tłumaczenie tekstu literackiego zyskuje uznanie, mam wielkie zadowolenie i radość prawie naprawdę dużą, jakbym sama była autorką tego dokumentu. Są oczywiście takie teksty, których przedstawianie nie sprawia mi radości, mimo tego, iż są literackie. Dotyczy to dwóch rodzajów: po pierwsze, nie znoszę tłumaczyć harlequinów, ponieważ nuży mnie fabuła, a literacka wartość takiego wpisu jest łatwo żadna. Po drugie, nie cierpię tekstów populistycznych i delikatnych.

Książka w lokalu

Oczywiście mimo moich uprzedzeń każde tłumaczenie tekstu wykonuję bardzo dokładnie i zależy mi na prawdziwym oddaniu założeń oryginału. Czasem istnieje to niemożliwe, niemniej nigdy się nie poddaję i dążę do celu. Zdarza się, że muszę odłożyć artykuł na każdy do szuflady i wrócić do niego później. W naszej książce lubię to, że potrafię ją prowadzić, goszcząc w lokalu. Każde bowiem tłumaczenie tekstu odda się wykonać zdalnie, a nowoczesna technika pozwala mi do ostatniego pełne niezbędne narzędzia. Mam wszystkimi możliwymi słownikami, a internet idzie na weryfikowanie dużo informacji. Jednak funkcjonując w zakładzie, należy wspominać o samodyscyplinie, bowiem działalność w zakładzie rozleniwia. Trzeba narzucić sobie pewien rygor również indywidualne zadania działać jak należy. Każde tłumaczenie tekstu jest istotne a do wszelkiego powinien rozwiązań z racją, jak byśmy dopiero zaczynali pracę. Źródło: